[vc_row][vc_column][vc_empty_space height=”64px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”2347″ img_size=”full”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Ekolojik sertifika, endüstriyel ürünlerde ve tarımsal ürünlerde  tüm aşamalarında insana ve eko sisteme zararlı hiçbir kimyasal girdi, katkı maddesi ve yöntem kullanılmadan üretilen kontrollü ve sertifikalı ürünlerdir.

Tarım ve Köy işleri Bakanlığı tarafından 2010 yılında Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik çıkarılmıştır. Bu yönetmeliğin çıkarılma amacı, organik tarımsal faaliyetlerin yürütülmesi, organik tarımsal üretimin ve pazarlamanın düzenlenmesi, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması ve ekolojik dengenin korunmasına yönelik esasları belirlemektir.

Yönetmeliğin kapsamı ise şu şekilde açıklanmıştır:

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][vc_separator][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=Ihg59kuofEo”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][vc_separator][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_tta_accordion][vc_tta_section title=”Ekolojik Ürün Nedir?” tab_id=”1572855349693-f076be15-cbb1″][vc_column_text]

Ekolojik ürün ya da organik ürün, tarım ürünlerinde tohumdan hasata kadar ve ürünün hasattan tüketiciye ulaşmasına kadar üretimin bütün aşamalarında ekosisteme ve insan sağlığına zararlı herhangi bir kimyasal girdi, katkı maddesi ve yöntem kullanılmadan üretilen ürünlerdir. Bu şekliyle organik ürünler kontrollü ve sertifikalı olmaktadır,

Endüstriyel, tekstil, kimya ve üretim alanında ise; ekolojik ürünler doğaya zarar vermeyen, geri dönüşebilen, insan sağlığına zararlı maddeleri içeriğinde bulundurmayan ve tamamen kimyasal güvenliği olan ürün sınıfıdır.

2010 yılında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik esaslarına göre organik ürün, organik tarım faaliyetleri yöntemlerine uygun şekilde üretilmiş ham, yarı mamul veya mamul durumdaki sertifikalı ürünlerdir.

Genelde naturel, doğal, hormonsuz, saf veya köy ürünü gibi ifadeler kullanılsa da bunların herhangi bir yasal dayanağı yoktur. Bir ününü organik olarak tanımlayan ifadeler sadece ekolojik ve biyolojik ifadeleridir. Tüketicilerin organik ürün, ekoloji ve sağlık konularında bilinçlenmeye başlamasını fırsat bilen bazı üreticiler bu ifadelerle tüketiciyi yanıltmış olmaktadır. Bir üründe hormon kullanılmamış olsa bile üretim sırasında suni gübre ve bazı zirai ilaçlar kullanılmış olabilir. Bu da o ürünün organik olmasına engeldir.

Günümüzde üretimden daha yüksek verim almak, ürünü erken toplamak, ürünlerin raf ömürlerinin uzun tutmak ve benzer nedenlerle zirai ilaçlar kullanılmaktadır. Zirai ilaç kalıntıları insanlarda çeşitli hastalıklara neden olmaktadır. Ama bir o kadar önemlisi de su kaynakları kirlenmekte, topraklar gittikçe verimsizleşmektedir.

Organik ürünler ile bugün tüketilen ürünler, aynı koşullarda ve ortamda yetiştirilmesi ve aynı zamanda toplanması ve aynı zamanda analiz edilmesi kaydıyla karşılaştırıldığında, organik ürünlerin fosfor, çinko ve demir gibi mineraller, vitaminler, antioksidanlar ve besin lifleri bakımından daha besleyici oldukları ve daha az nitrat içerdikleri görülmüştür. Ancak insan sağlığı yanında ekolojik üretim yapmak demek doğanın korunmasına bir katkı demektir.

Ekomark©, insan sağlığı ve çevrenin korunması yönünde yapılacak bütün faaliyetleri desteklemektedir. Ekolojik ürünlerimiz konusunda daha fazla bilgi almak için kuruluşumuz yöneticilerine başvurabilirsiniz.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”Eko Sertifikası Almış Ürünlere Bulunan Başlıklar” tab_id=”1572855349705-d4caff46-235d”][vc_column_text]

[/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row]